Hydrosiew

Zakładanie trawnika z tradycyjnego siewu może nie przynieść zadowalających efektów. Mimo dokładności i zastosowania siewnika materiał siewny może nie rozłożyć się równomiernie, a przez wiatr i inne czynniki zewnętrzne nasiona mogą nie utrzymać się na podłożu. Równie atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem, które zapewnia jednak zdecydowanie pewniejsze rezultaty, jest hydrosiew (inaczej: hydroobsiew). 

Na czym polega hydrosiew? 

Jest w pełni biologicznym – bezwonnym i w 100% ekologicznym – sposobem rekultywacji gruntu poprzez pokrywanie podłoża wcześniej przygotowanym preparatem. Preparat ten to nic innego jak mieszanina nasion trawy oraz substancji niezbędnych do ich zdrowego wzrastania i ukorzeniania. Preparat rozprowadza się hydromechanicznie, za pomocą profesjonalnej hydropompy zakończonej dyszą. 

Hydrosiew doskonale sprawdza się na dużych powierzchniach i skarpach. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby założyć lub zregenerować w ten sposób trawnik w mniejszych ogrodach. 

Co zawiera mieszanka? 

Na stosowany w hydrosiewie preparat składa się: 

- woda, 
- nasiona trawy, 
- hydromulcz celulozowy (roślinne włókna celulozowe), 
- nawozy, 
- substancje chroniące przed nadmiernym wysychaniem, a także erozją wodną oraz wietrzną. 

Dzięki zastosowaniu odpowiednio skomponowanej mieszanki materii organiczno-nawozowej, w tym przede wszystkim hydromulczu celulozowego, na powierzchni gleby tworzy się tzw. koc, który doskonale zabezpiecza delikatny materiał siewny. 

Jednocześnie należy pamiętać, że nasiona trawy należy dobrać indywidualnie – pod kątem rodzaju gleby, nasłonecznienia, a także funkcji, którą ma spełniać trawnik. 


Zapewnienie nasionom zwiększonej ilości składników odżywczych oraz optymalnego poziomu wilgotności to najlepszy sposób na zakładanie trawnika z siewu. Pierwsze wschody powinny pojawić się już po kilku dniach! Dodatkowym atutem hydrosiewu jest fakt, że stworzona za jego pomocą masa ściółkująca skutecznie blokuje wzrost chwastów i utrudnia ptakom wyjadanie nasion. To naprawdę szybka, atrakcyjna cenowo i pewna metoda na piękny trawnik!